Gümüş Çorap Nedir ?

gümüş çorap nedir

Gümüş Çorap Nedir ?

Gümüş çorap, gümüşün gösterdiği güzel etkilerin insan hayatına tatbikinin düşünülmesi ile ortaya çıkan eşsiz teknoloji eserlerindendir. Gümüş çoraplar, gümüşün bir formunu çoraplarla birleştirilirek üretilmektedir. Gümüş iyonlu çorap, gümüş iplikli çorap, nano gümüş çorap kullanılan gümüş türüne göre şekillenmektedir. Gümüş çorap üretiminde gümüşün bu özellikleri belli metotlarla çoraplara birleştirilir. Gümüş hem metal hali ile hem de bileşikleri insan sağlığına ve göz zevkine bir çok katkıda kullanılmaktadır. Gümüş iplikli çoraplar özel bir teknoloji ile geliştirilmiştir. Doliche Tekstilin 2004 yılında Arge çalışmaları sonucu geliştirilen patentli gümüş iplikli erkek ve bayan çoraplar 2004 yılından beri müşterilerimizin ayaklarına sağlık getirmektedir. Geliştirdiğimiz gümüş patenti Türkiyenin ilk antimiktobiyal tekstil ile ilgili olan TR20031384'dir. 

Gümüş çorap ayak sağlığına oldukça faydalıdır. Ayak kokusunun giderilmesinden ayak cildindeki nem oranının korunmasına kadar bir çok faydası bilinmektedir. Geliştirilen bir çok teknolojiyle günlük hayatımızda sadece bir süs eşyası olarak değil eşsiz etkilere sahip inovatif ürünlerle var olmaktadır gümüş. Tarihin derinliklerinden gelen gümüş kullanımı fayda olarak Mısır ve Roma medeniyetlerinde bilinmektedir.   

Gümüş Çorap Özellikleri 

Gümüş çorapların bir çok özellikleri bulunmaktadır. Gümüş çorap ne işe yarar gibi sorular sık sık sorulmaktadır. Kullanılan teknolojiler nelerdir? Başta iyon teknolojisi olmak üzere çeşitli teknolojiler kullanılmaktadır. Gümüş iyonlu çoraplar bu teknolojiden birisidir. Gümüş iyonlu çorap üretilirken gümüş iyonları (su içerisinde çözülmüş gümüş bileşikleri) tekstil ürünleriyle birleştirilir. Gümüş çorap üretiminde kullanılan teknolojiden birisi de gümüşün sentetik bir elyaf üzerine metalik gümüşün kaplanmasıdır. Burada metalik gümüş elyaf üzerinde kalarak dokunduğu elyafın özelliğini gümüşleştirir. Yani kötü koku yapmaz, kaşıntı yapmaz vb.

Gümüş çorap üretiminde Türkiye de geliştirilen yeni bir teknoloji de patentli gümüş teknolojidir. 2003 yılında bir patent teknolojisi olarak geliştirilen bu yöntemde gümüşün oldukça etkili formu çorap ipliğine kalıcı olarak bağlanmaktadır. TR20031384 patent teknolojisi olarak geliştirilen gümüş teknolojisi oldukça az ama oldukça etkili gümüş formu ile ayak kokusunun, mantarının , kaşıntının , pişiğin vb. giderilmesinde etkili olarak yardımcı olur. 

Doliche gümüş çorap olarak adlandırılan bu teknoloji ülkemizde kendi teknolojisi bakımından bir ilktir. Yapılan denemelerde bu patentle üretilen çorapları giyen kişilerdeki ayak kokusu başta olmak üzere ayak kaşıntısı, pişiği, mantar gibi sorunların azaldığı görülmüştür.

Gümüş çorap ayak sağlığına etkisini nasıl gösterir? 

Ayaklar gün boyunca vücudu taşıdığı için oldukça yıpranma payına sahiptir. Sürekli basınca maruz kalır. Ayakkabı içerisinde gün boyunca kapalı halde kalır. Böylece ayaklarda oluşan aşırı ter atılamadan ayak cildinde birikir. İşte bu ayak kokusu olarak bildiğimiz en iğrenç kokunun kaynağını oluşturur. Gümüş çoraplar ayak kokusunu giderir. Burada kokuyu gideren sadece çorap değildir. Çorapların sahip olduğu gümüştür. Gümüş ayak kokusuna neden olan kötü bakterilerin düşmanıdır. Yani gümüş zararlı bakterileri yok eder. Böylece bakteriler kötü koku kaynağı kimyasalları üretemez. Buda kötü koku kaynağının yok edilmesiyle mümkün olur. Ayak yine terlemeye devam eder. Ki ayak terlemesi oldukça sağlıklıdır. Ancak terin neden olduğu bakteriler üremez böylece ayak kokusu önlenmiş olur. 

Doliche gümüş çoraplarını her gün gün boyunca normal çorapmış gibi giyebilirsiniz. Hergün giyilen doliche gümüş çoraplar ayak cildi üzerinde oluşan kötü ayak kokularının zaman içerisinde giderilmesini sağlar. 

Gümüş Çorabın Faydaları 

Gümüş Çorap Faydaları nedir sorusunun cevabını vermeden önce gümüş çorap nedir sorusunun cevabını vermek yerinde olacaktır. Gümüş çorap, gümüşün tekstille birleştirilerek elde edilen teknolojik çorapdır. Gumus farklı yöntemlerle tekstil ürünlerine uygulanır. Gümüşün faydalarından daha önce bahsetmek daha faydalı olabilir. Gümüş insanoğlunun ekonomik olarak kullandığı 2.nci değerli metasıdır. Kimyada oldukça geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Gümüşün faydaları saymakla biter ama çok sayfa götürür. Gümüşün en çok dikkat çeken faydası antimikrobiyal özelliğidir. Gümüşün faydalarından en çok kullanılanı antimikrobiyal özelliğidir. Tekstil ürünlerden duvar boyalarına halılardan havuz kimyasallarına kadar geniş alanda kullanılmaktadır. Çünkü gümüş oldukça etkili bir antimikrobiyal üründür. Gümüşün kullanılmasında ki diğer bir üstünlük yüksek yapıdaki organizmalara yani insanlara ve hayvanlara karşı toksit etki göstermemesidir. Böylece insan vücuduna zarar vermeden etkisini gösterebilmektedir. Gümüş çorapların diğer bir faydası diyabetlilerin ayaklarına olumlu etkisidir. 

Gümüş çorap faydalarını koruyucu ve engelleyici olarak değerlendirebiliriz. Ayak kokusunu, mantarını engellemeye yardımcı olur. 

Gümüş iyon halinde çoraplara uygulanır. Gümüş iyonlu çorap olarak nitelendirilen bu ürünlerde iyonik haldeki gümüş çözeltisi çorapla belirli sıcaklıkta işleme tabi tutulur. Gümüş iyonlu çoraplarda, gümüş iyonları pamuk iplikleriyle etkileşim halinde bulunarak tutunurlar. Bu tutunma ile çorap üzerinde bulunan gümüş ayak cildinde oluşan bakteri, mantar, koku, kaşıntı ve pişik gibi oluşumların yok olmasını ya da azalmasını sağlar. Gümüşün sadece koku, mantar  giderme gibi faydası yok gümüşün daha farklı bir çok faydası bulunmaktadır. Son yıllarda gümüşün oligodinamik etkisinin olduğu yönünde  çalışmalar yapılmıştır. Oligodinamik etki gümüşün insan hücrelerine zarar vermeden bakterileri yok etmesidir. 

Çorap, iç giyim, gömlek, pantolon vb. normal kullanımdaki ürünlere uygulanırken asker kıyafetleri, uzay personelleri gibi özel kullanımlı tekstil ürünlerine uygulanmaktadır. Gümüş iyonlu çorap gümüşün bu teknolojisinin devamı niteliğindedir. Gümüşle ilgili yapılan bir çok çalışma bulunmaktadır. Gümüşün faydaları oldukça fazla ve çeşitlidir. Sağlık alanından teknolojik alana kadar bir çok alanda gümüşün faydalarını görmek mümkündür. Kanser tedavisi yöntemleri için geliştirilen gümüş metal komplekslerden uzayda su sitemlerinin temizliğinde kullanılan nano gümüşe kadar bir çok alanda araştırmalar yapılmaktadır. 

Gümüş çorap faydaları konusundan önce  gümüsün sahip olduğu özellikleri belirtmek yerinde olur. Medikal otorite tarafından çok etkili antimikrobiyal ajan olduğu kabul edilmektedir. 400 farklı türdeki bakterileri yok ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu bakteriler kötü ayak kokusuna neden olmaktadırlar. Ayrıca ayaklarda oluşan mantar (Fungus) türlerine karşı etkili olmaktadır. Gümüş çorap faydalarının başında ayak kokusuna ve mantar sorunlarına iyi gelmesi yer almaktadır.

Gümüş Çorap faydalarını nasıl gösterebilir.? Gümüş  iyonları geçmişte antimikrobiyal antiviral ve antifungal özelliklere sahip olduğu görülmüştür. Ve dokuların yenilenmesine direk olarak yardım ettiği görülmüştür. Bu fonksiyonları nasıl gerçekleştiği tam bilinmemesine rağmen şunların  olabileceğine inanılmaktadır.

1-Solunum aygıtı fonksiyonlarını, bozmak veya tahrip etmek

2-Tek hücreli mikroorganizmaların hücre zarı fonksiyonlarını tahrip etmek

3-Hücrenin DNA sına bağlanarak ve hücre fonksiyonlarını tahrip etmek .

Bu üç yöntemle gumus zararlı mikroorganizmaları yok edebilmektedir.

Ayrıca gümüş  iyonlarının dokuların yenilenmesinde  etkili olma nedeni anlaşılmamaktadır. Görünüş olarak antimikrobiyal ajan olarak hareket etmesinden daha fazlasını kapsamaktadır. Silver bileşikleri  popüler olarak önemli bir yeniden dirilme maddesi olmaktadır. Oldukça emniyetli ve antimikrobiyal olarak kabul edilmektedir. 

Gümüş çorap faydaları arasında ayağı rahat tutması, kaşıntıyı gidermesi, ayak pişiklerini engellemesi gibi önemli faydaları bulunmaktadır.

Türkiyenin ilk patentli gümüş çorabı olan doliche gümüş çorapları TR 20031384 patent teknolojisi ile üretilmektedir. Doliche gümüş çorapları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Gümüş çorabın ayak sağlığı üzerine bir çok faydası bulunmaktadır. 

Ayak kokularını giderir.

Ayak mantarlarını giderir.

Ayakta oluşan kaşıntıların giderilmesinde etkilidir.

Ayakta oluşan egzemaların oluşturduğu kaşıntı, kızarıklık gibi olumsuz etkileri gidermeye yardımcı olur.

Ayrıca ayak mantarlarında da gümüş çorapların oldukça faydalı etkileri görülmüştür. Gümüş çoraplardaki gümüşler ayak mantarını oluşturan mantar türlerine karşı da etkilidir. Bununla ilgili bir çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Bizim Argemiz tarafından yapılan çalışmalarda ayak mantarına etkili olan türlere karşı çoraplarımızın etkili olduğu görülmüştür.

Gümüş Çorap Fiyatları

Gümüş çorap fiyatları oldukça farklılık gösterebilmektedir. Doliche Tekstil Argesi tarafından geliştirilen patentli gümüş çoraplar oldukça uygun fiyatlara kargo ödemeden ayaklarınıza getirmekteyiz. Oldukça uygun Gümüş çorap fiyatlarına sitemizden ulaşabilirsiniz. 

Gümüş çorapların faydaları bu kadar mı ? Elbette değil. Çünkü gümüş oldukça zengin özelliklere sahip olduğu için ondan geliştirilen çoraplar neden zengin özelliklere sahip olmasın. Ayaklarda görülen pişiklerin ve kaşıntıların azaldığı müşterilemizden gelen geri dönüşlerden bilmekteyiz. Ayrıca ayaklarında yüksek oranda çatlak olan müşterilerimizin yüzde sekseninde gümüş çorapla beraber topuk çatlaklarının azaldığı bildirilmiştir. Burada bahsedilen etki gümüşün dolayısıyla gümüş çorapların oligodinamik etkisidir. Onarıcı etkisinin olduğu da bilinen gümüş hakkında binlerce çalışma yapılmıştır. Gümüşün doku ve cilt yaralarındaki harabiyetin giderilmesindeki onarıcı etkisinin sırrı hala bir sır. Ama etkisi üzerinde çalışmalar yapılarak nasıl etki ettiği araştırılmaktadır. 

Ayak sağlığına etkisi gümüşün bu kadar değildir. Ayak cildi üzerindeki mikropların baskı halinde kalması, ayak cildi üzerindeki çatlakların düzelmesi, ayak mantarı türlerini azaltması, tırnak mantarlarına karşı belli oranda iyi gelmesi, ayakta oluşan kaşıntı pişik gibi sorunların giderilmesi gümüş çorapların ayaklara yaptığı katkılardan sadece bir kaçı. Yapılan inovatif çalışmalar sonucunda geliştirilen gümüş çoraplar ayak bakımı için oldukça seçenek sunmaktadır. Ayak sağlığına koruyucu etki sağlaması ayak mantarı, tırnak mantarı gibi olumsuz bir çok hastalıkların daha başlamadan bitmesini örnek gösterebiliriz. Böylece hem bu tip rahatsızlıkların çilesini çekmeyecek hem de ülke ekonomisine ilaç harcaması yapmayarak katkıda bulunacaksınız. Bu kulağa oldukça şirin gözükmekte. 

Etiketler: gümüş çorap, gümüş çorap nedir, gumus corap, gümüş iyonlu çorap, gümüş çorap şeker hastalığı, gümüş çorap faydaları, gümüş iplikli çorap, gumus corap ozellikleri, gümüş çorap fiyatları, gümüş çorap özellikleri
Mayıs 31, 2020
Listeye dön