Ayak kokusu,Gümüş Çorap,Ayak mantarı,Doliche,Krem ve İç Giyim
  Aranacak Kelime  
 
  Tüm Reyonlar

  Üye Girişi

  Alışveriş Sepeti
Alışveriş sepetinize henüz ürün eklememişsiniz.

  Fırsat Ürünü
Gümüş Bayan Soket Çorap Kırmızı-6 çift-

Fiyatı : 50,00 YTL
İndirimli : 42,50 TL

  Güncel Haberler

  Popüler Ürünler
Natural Herbal Cilt Maskesi -200 g -2 adet-KARGO HEDİYELİ
Fiyatı : 90,00 TL
İndirimli : 76,50 TL
Natural Herbal Cilt Maskesi -200 g -2 adet-KARGO HEDİYELİ
Diyabetik Gümüş Erkek Çorap-6 Çift-
Fiyatı : 129,99 TL
Diyabetik Gümüş Erkek Çorap-6 Çift-
Erkek Gümüş Çorap,Gümüş Krem,Gümüş Sprey
Fiyatı : 69,99 TL
Erkek Gümüş Çorap,Gümüş Krem,Gümüş Sprey
Gümüş Bambu Erkek Çorap-5 ÇİFT-
Fiyatı : 100,00 TL
Gümüş Bambu Erkek Çorap-5 ÇİFT-
Aynısafa Bitkisel Kremi,Gümüş Çorap,Gümüş Sprey-3 Ürün-
Fiyatı : 99,99 TL
İndirimli : 84,99 TL
Aynısafa Bitkisel Kremi,Gümüş Çorap,Gümüş Sprey-3 Ürün-
Doliche Patentli Gümüş Erkek Çorap-6 çift- Kargo Bizden-
Fiyatı : 99,99 TL
Doliche Patentli Gümüş Erkek Çorap-6 çift- Kargo Bizden-
Doliche Patentli Gümüş İplikli Erkek Boxer Beyaz-2 adet
Fiyatı : 89,99 TL
İndirimli : 80,99 TL
Doliche Patentli Gümüş İplikli Erkek Boxer Beyaz-2 adet
Çam Terebentin Esansı -20 ml -
Fiyatı : 30,00 TL
Çam Terebentin Esansı -20 ml -
Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm,Krem,Çorap,Sprey-3 Ürün-
Fiyatı : 79,00 TL
İndirimli : 67,15 TL
Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm,Krem,Çorap,Sprey-3 Ürün-
Doliche Erkek Patentli Gümüş Çorap Siyah-3 çift Bir arada -Kargo Bizden
Fiyatı : 59,99 TL
Doliche Erkek Patentli Gümüş Çorap Siyah-3 çift Bir arada -Kargo Bizden

  Gerekli Bilgiler
Hakkımızda
Tırnak Mantarı
Bayimiz Olurmusunuz
Neden Doliche ?
Bilimsel Makalelerimiz
Basındaki Makalelerimiz
Ayak Sağlığı Ayak Bakımı
Koku Yapmayan Çorap
Gümüş Teknolojisi
Yardım
Basında Doliche
Markamızın Çıkış Kaynağı
Gümüş İplik
İnternetten Ek İş Fırsatı
Girişimcilik
Teslimat İade
Gizlilik Sözleşmesi
Nasıl Alışveriş Yapabilirim ?
Kargo ve Teslimat
Ayakkabı Kokusu
Neden Gümüş Çorap
Bayilik Arayanlar Bayilik Verenler
Ayak Mantarı
Ayak Kokusu nedir ve Ayak Kokusuna Çözüm
Ek İş Ek Gelir
Teknik Tekstil
Ayak Mantarı Tedavisi
Erkek Çorap
Kasık Mantarı
Vajinal Mantar ve Tedavisi
İç Giyim Markaları
Ayak Kokusu Tedavisi
Gümüş Çorap Faydaları
Gümüş İç Giyim
Gümüş Çorap
Ayaklarda Egzama

 
  Bilimsel Makalelerimiz

-Akıllı tekstilin bir yönü Antimikrobial tekstil(Antibakteriyel Tekstil)

          Teknik tekstil, günümüz tekstil sektörünün ulaştığı milenyum noktasıdır. Yani bir pamuk kumaşı istediğiniz taktirde suyu sevmez, ateşi sevmez, kiri sevmez,bir bakarsınız kokuyu da sevmeyip artık kokmaz yapabilirsiniz.Bu nasıl mı olur? İşte teknik tekstil denilen milenyum tekstili bunu hatta istenirse daha ileri seviyelerde sevmemeleri sağlaya bilir.Biz daha ileri giderek bu ürünlere akıllı tekstilde diyebiliriz.Teknik tekstilin önemli bir kolu olan antimikrobial tekstil; gelişmiş teknolojik dünyada her geçen gün önemi artmakta, buna bağlı olarak da hızlıca gelişmektedir. Antimikrobial tekstil nedir? Çeşitli hastalık nedeni olan ya da herhangi bir yolla tekstil mamulüne ve insanlara zararı olan mikroorganizmalara karşı etkinlik

(mikroorganizmaları yok eden ya da çoğalmalarını azaltan vs.)gösteren kimyasal maddelerle tekstil mamullerini birleştirerek oluşturan ürünlerdir.

            Bakteri ,fungi,virüsler algler ve değer mikroorganizmalar bizim çevremizde daima mevcuttur.Bu mikroorganizmalar sıklıkla ekolojik sitemin bir parçasıdır.Azot devrinde endüstriyel proseslerde ,sağlıklı insan ve hayvan vücut fonksiyonlarında (sindirim,K vitamini sentezi gibi) olduğu gibi,Diğer yandan mikroorganizmalar son derece istenemeyen hastalık nedenlerine,kokulara ve materyalin (yün,pamuk vb. tekstil mamullerinde çürüme) geniş oranda yıkıma neden olmaktadırlar.Çevremizde yaşayan mikroorganizmaların çoğalmaları için besine neme ve sıcaklığa ihtiyaçları vardır. Bu mikroorganizmaların büyümesi için en iyi ortamlardan iride halılardır. Bakteri ve fungi her gün insanların ve hayvanların (evcil)hareketleriyle,yiyecek,içeceklerin halıya dökülmesiyle ve hayvan, küçük çocukların bıraktıkları artıklarda halı üzerine toplanır.Daha farklı olarak havada uçan mikroorganizmalar dışarıdan içeriye ısıtma ve soğutma istemleri aracılığıyla taşınarak da halı üzerinde toplanabilirler.Halıdaki kir ve nem mikropların büyümesi için besinleri sağlamaktadır.Hatta bazı bakteri uygun ortam oluşuncaya kadar uzun zaman halı üzerinde spor oluşturarak yaşamını sürdürecek yeteneğe sahiptir.Halı kaplamalarının yapımında kullanılan organik materyaller bazı mikroorganizmalar için besin kaynağı olabilmektedir.(halıya güçlü tutum vermek için kullanılan karboksil metil selüloz –C M C-,nişasta vb.)Bu organik materyallerin mikroplar tarafından sindirimi halının uzun süre içerisinde renginin solmasına ,çürümesine yol açar .Bakterilerin ve fungalların sağlıksız çoğalmaları kötü koku oluşumuna neden olabilmektedir.

              Eschericha coli genellikle gıdaların içerisinde (sığır eti)çoğalmakta ve gıda zehirlenmelerine yol açmaktadır.Salmonella pişirilmemiş ve yıkanmamış kümes ürünlerinde hastalıklara neden olan etmenleri bulaştırmaktadır.Staphyococcus aureus, klebsiela pneumoniae, yeast(maya)ve diğer mikroorganizmalar günlük hayatta ev eşyalarında çoğalmaktadır.

             Mikropların bilhassa hastalık etmeni olanlarının en fazla olduğu ortamlar hiç şüphesiz hastaneler,poliklinikler ,sağlık ocaklarıdır.Bu tür sağlık kuruluşlarında kullanılan tekstil materyalleri ;cerrah önlüğü,başlığı,maskesi,hasta perdeleri,çarşafları,sağrı bezleri,silgi bezleri,halı,yer kaplamaları,ve çeşitli boyutlarda giyim eşyalarıdır.Bu tekstil materyalleri enfeksiyon geçirmekte iletkendirler ve hastalıklara neden olan mikroorganizmaların taşınmasını sağlarlar.Örneğin ölümcül HIV virüsü,çeşitli hepatit hastalıklarına neden olan virüsler ve diğer sağlın hastalıklara neden olan mikroplar.

            Kullanılmış tekstil materyaliyle temasla sonuçlanan bakteriyel enfeksiyonlarını azaltmak yada yok etmek arzu edilir.Kullanılmış tekstillerin kullanımı veya kişiden kişiye giyinmesi esnasında patojenik bakterilerin taşınması kumaş üzerindeki mikroorganizmaların büyümelerinin azalmasıyla önlenmesi arzu edilir.Bununla birlikte cerrahi elbiseleri hastane halıları ve yatak materyalleri,çoraplar ve üniformalar mümkün olan en iyi korumayı sağlamak amacıyla antimikrobiyal olması arzu edilir.

          Deri,sürekli olarak dış ortamla temas halinde bulunduğu için florasında birçok geçici ve kalıcı mikroorganizma bulunur.Bunlar çevreye ,değişik vücut  bölgelerine yakınlığına (ağız,burun,perine)ve giyinen giysilere göre değişen türlerdir.Bilindiği üzere,vücuda giyilen tekstil materyallerinden çoraplar,en çok koku oluşumuna sebebiyet vermekte ve organizmaların yaşamasına imkan tanımaktadır. Diğer bir ifadeyle ayakta koku oluşumuna bakteri,mantar gibi mikroorganizmalar neden olmaktadır.Ayakkabıların kullanılan giysiler kadar sıkça yıkanmaması da bu sorunun çoğunlukla görülmesine artı bir etken olarak gösterilebilir.Bu kompleks içerisinde kişinin faaliyetiyle birlikte aşırı derecede terleme meydana gelmektedir.Oluşan nem ve buna bağlı olarak gelişen mikroorganizmalar ayak taban bölümü ve parmak aralarında daha hızlı olarak görülmektedir. Bu mikroorganizmalar;kokulara,kaşıntılara,pişiklere daha ileri durumlarda veziküler lezyonlara neden olmaktadırlar.

            İstenmeyen mikroorganizmaların geniş aralıkta çoğalmaları kontrol etmekteki etki ve aynı zamanda insan ve hayvanların etrafında (çevre) emniyetli kullanımını sağlayacak mikrobiocidal bileşimi geliştirmek oldukça zordur.Diğer zorluk oldukça çeşitlilik gösteren bazı mikroorganizmalara karşı geleneksel mikrobiocidal ajandır.Zira bu kimyasal ajanlara karşı bazı tür bakteriler dayanıklılık göstermektedir.

             Hayatımızı bu kadar olumsuz etkileyen bu tür mikroorganizmalara karşı koruma nasıl sağlanmalı? Daha da önemlisi yaşamımızın ayrılmayan bir parçası olan yukarda ifade edilen tekstil mamulüne,mikroplara karşı etkinlik nasıl kazandırılmalı?Diğer bir ifadeyle korunmayı sağlayacak kimyasal ajanlar nelerdir ve hangi özelliklere sahip olmalıdır?

             -İlk önce istenmeyen mikrobu ya da mikropları öldürecek kimyasal ajanlar seçilmelidir.

             -Bu kimyasal ajan tekstile en azından yarı kalıcı tarzda bağlanmalı (etkileşim göstermeli)

             -Dayanıklı etki göstermeli (etkisini kısa sürede kaybetmemeli)

             -İnsanlara (yani yüksek hayat formlarına)aşırı toksit etki göstermemeli ve bir o kadar da önemli olan çevreye zarar vermeyen bir ajan seçilmeli.

             -Mikropların kolayca bu ajanlara karşı bağışıklık göstermediği garanti edilmeli.

             -Tüm tekstil mamullerinde kullanılabilirliğinin sağlanabilir olması.

              Bu sağlanabilirlik içinde belki de en önemlisi insan sağlığı ve çevre kirliliğine karşı olacak hassaslıktır. Başlangıç olarak endüstri bu konuya daha çok önem vermelidir. Bu hassaslık o kadar fazla olmalı ki zarar veren mikroorganizmanın dışında diğer canlılara zarar vermemesi sağlanmalıdır.Bu konuda karşımıza en çok çıkan ajanların başında triclosan ,halamin bileşikleri (halojenleşmiş formlarda)amonyum fosfatlı organik bileşikleri ,kuaterner amonyum bileşikleri,chitinden elde edilen chitosan

Bu kimyasallar çeşitli firmalar ya da araştırmacılar tarafından patent çalışmaları şeklinde tekstil mamullerine uygulanılmıştır. Bu çalışmaların başlanmasına bir çok nedenler ön ayak olmuştur. Örneğin ordu tarafından kullanılması için antimon,bakır tuzları ve klorlanmış balmumuyla muamele edilerek suya,ateşe ve mikroorganizmalara dayanıklı kumaşlar elde edilmesi gibi, Beklide bu çalışmaları bu asırla sınırlı düşünmememiz gerekir. .çünkü 9.asırda Cabir b.Hayyan  demire uygulandığında da su geçirmez hale getirilen bir madde keşfetmiştir.

             Yine bu asra dönersek antimikrobial tekstilde muamele amacıyla selülozik kumaşlara başlangıçta şu kimyasallar kullanılmışıtr.

 

    Kadmiyum,Bakır,Krom , Civa ,Kalay,Çinko,çinko tuzları veya organometalik bileşikleri fenol ve fenol türleri ,Amonyum ve fosfor bileşikleri, Amino formaldehit reçineleri,Çeşitli katran ve kreozot bileşikleri ,Selülozun kimyasal değiştirilmesi

                Bazı sentetik liflerin yapısında mikroorganizmalara karşı dirençleri vardır.

Ancak bu direnç sadece ;bilhassa bakterilerin büyümesini engellemekte fakat onları öldürme konusunda yetersiz kalmaktadır.

               Bu işlemler hem antimikrobial etki göstererek mikropların yaşamasını engellemekte hem de tekstil mamulünün kendisinin korunmasını sağlamaktadır.

               Günümüzde önerilen  antimikrobial ajanların bazıları;Alkoller

 

-          Yükseltgen maddeler;

-          Aktifleşmiş halojen atomların veya katyonların bileşikleri

-          Aktifleşmiş atomik oksijen veya OH radikal bileşikler.

-          Ağır metallerin katyonları

-          Bakır,civa ,çinko,vb

 

Asidler ;

 

-Organik asitlere bağlanmış alkiller veya aril grupları .

-Fenol ,alkil bağlı fenol,halojen veya aromatik halka sistemleri bağlanmış fenoller.

 

Aldehitler ;

Yüzey aktif maddeleri.

-Katyonik –amonyum veya fosforla karıştırılmış(yüksüz uçları itiva eden)

-Anyonikler

Atibiotikler;

-Spesifik metabolik yöntemlerle antimikrobial etki gösteren asıl konulardan biri ,antimikrobial ajanın hedefindeki mikroplardan ziyade diğer yaşam formlarına zarar verip vermediğidir.Yani seçici toksitliği gösterebilmesidir.Yaşam faktörünü etkileyen tüm olgulara karşı zararsız etki olmalıdır .Diğer ifadeyle yararlı böceklerden kuşlara ve sudaki besin zincirinin sonunda alt katmandaki organizmalara kadar olumlu göstermesi gerekir. Ve ayrıca yararlı mikroorganizmaların durumu da konu edilmelidir.

            Bu şartlar ışığında görülüyor ki seçicilik iki kenarlı bıçak gibidir. Bu mantıkla seçilmiş bir antimikrobial  özel metabolik yolla zararlı mikroorganizmalara karşı engel

Olmada daima seçici davranır.Diğer önemli bir faktör hedef mikroorganizmalar genellikle bu engellere karşı bir yol bulunabilirler.Bu dayanabilirlik kaşak tan kuşağa iletilmektedir.Böylece dayanıklılık kazanan yeni nesil diğerlerine karşı hayatta kalarak

Mikroorganizmaların seçici davranmasını kolaylaştırır.

             Bu antimikrobial kimyasalların uygulanması çok değişik kimyasal prosesleri

Gündeme getirmiştir.Dolayısıyla bu proseslere bağlı olarak çeşitli firmalar antimikrobial ürünler üretmiştir.

             İnterface İnc firması intersept R markası adı altında satılan bir organik sübstitüenli amonyum fosfat geliştirilmiştir. Bu kimyasal aynı zamanda hava filtrasyonu kumaşlardaki uygulamalar için ,döşemelik eşyalar,tavan kaplamaları ve tekstille iğlisi olmayan çeşitli uygulamalar için de kullanılabilmektedir.

              Dow-Corning silan  kimyasalıyla yüzeye sabitlenmiş kuater aminlerin serisini üretmektedir.Yan ürün şirketi olan aegis Environments microbe Shield ticari marka adı altında yeni bir teknoloji geliştirilmiştir.Ürün tekstil endüstrisinin geniş bölümünde kullanılır.nonwovenler ,silgi bezleri,medikal giyim, çoraplar,atletik giyim,üniformalar,zemin döşeme, tavan kaplama vb. Bu teknolojiyi kullanana şirketler

 Dr Scholls RBrillo ,Odor,Eaters,Franklin sports,Burlington,Kaiser Roth,BBA,Precision Fabrics,Russell,US Gypsum vb.

             Biohied,laboratuarında Dow kimyasını geliştirmiştir.Bu teknolojiyi kullanan birkaç şirket vardır.Firma aynı zamanda yüzey temizlemede kullanılan ürünlerin bir kaçını üretmektir.

            Triclosan 1976 yılında patent literatüründe görünmektedir.Ciba tarafından üretilmekte olup Mikroban marka adı altında geliştirilmiştir.Triclosan en çok bilinen antimikrobial kimyasaldır. Synthetic ındustries ,sterling Fiber,ve Cydsa örnek verile bilir. Ayrıca pamuk ve poliester  ihtiva eden kumaşlarda kullanılabilir.

             Biguanides,zeneca tarafından tekstil uygulamaları için geliştirilmiştir.Tekstil muamesi selülozik fiberler üzerinde yapılmaktadır.

            Halamin kimyası temelindeki ürünler Halosource tarafından geliştirilmiştir.Bu firmadaki araştırma grubu organik yapıdaki azotla halojeni bir tür kimyasal reaksiyonla

Birleşerek kloraminleri üretmiştir.Böylece bu araştırma grubu klomin kimyasını kullanarak,antimikrobial özellik gösteren etkiyi sağlamak için halojenleri tekstil materyal ortamında bulundurmayı başarmıştır.Selüloz karışımlarına antimikrobial terbiye işlemini sağlamak amacıyla kloraminlerin kullanılması görülmektedir.Selülozda başka diğer fiberlerde halamin bağlanmasından fiber yüzeyini aktif hale getirmek için

Kimyasal grupların ilave edilmesi gerekmektedir.Bu görüş nylon ve poliester için reaksiyonları göstermektedir.

            Thomson research associates ultra fresh ismi adı altında çeşitli antimikrobial ürünler satmaktadır.Bu ürünlerin formüle ettikleri ürünler serbest kala bilen iyot,organik bileşikler,izotiyozonanlar,quatemer amonyum bileşikleri ve triclosan .Ultra fersh teknolojisinde kullanılan tekstil ürünleri avondale,charlescraft,amerikan textile ,spenco,rockland vb.

            Chitosan chitinden elde edilmektedir.Cruslacean kabuklarındaki ana bileşenlerdir.Chitosan düzgünleştirici antimikrobial aktiviteye sahiptir.Chitosan ,sargı bezleri ,suluresler ve diğer insan vücudunda kullanılan tekstil mamullerinde kullanımı önerilmektedir.

            Yukarda ifade edilen ürünlerin dışında daha bir çok tekstil materyali üretmektedir.Dünya da oluşan yeni dinamiklerin ülkemizin tekstil sektöründe faaliyet gösteren tüm kurumların klasik ürün anlayışını bırakıp teknik tekstil dediğimiz ürünlerin geliştirilmesine ve üretilmesine ağırlık vermesi gerekmektedir.Bu olgu hem ekonomik hem de teknolojik gelişmeleri doğuracak bir sonucu da beraberinde getirecektir.Unutulmamalıdır ki ülkemizdeki bilgi ve tecrübe birikimi bu sektörün büyümesini sağlayacak niteliktedir.

 TEKSTİL& TEKNİK ,Şubat/2004,s.152-160, Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

          Teknik tekstil günümüz tekstil sektörünün ulaştığı milenyum noktasıdır. Yani bir pamuk kumaşı istediğiniz takdirde suyu sevmez ateşi sevmez kiri sevmez bir bakarsınız kokuyuda sevmeyip artık kokmaz yapabilirsiniz.Bu nasıl mı olur?İşte teknik tekstil denilen milenyum tekstili bunu hatta istenirse daha ileri seviyelerde sevmemeleri sağlayabilir.   

“Daha iyi olmak için aromaterapi”                    TEKSTİL& TEKNİK ,Mart /2005,s.194-198, Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

         Güzel kokmak insanoğlunun benimsediği önemli gereksinimlerindendir. Bu gereksinimini her alanda ürettiği, geliştirdiği ürünlere belli oranlarda taşıdığı görülmektedir. Eski mısır mabetlerinde yakılan tütsülerle, çeşitli uygarlıkların saraylarında ve tapınaklarında kullandığı baharat ve çiçeklerin özütleriyle başlayan bu serüven çok büyük ekonomik boyutlara ulaşmıştır.

.....

Ar-ge ,amacı patent üretmek olan bir düşünceyi hayata geçirmek olmalıdır.Patent;özellik olarak dünyada benzeri olmayan bir uygulamanın ifadesidir. Dolayısıyla amacı, patent üretmek olan bir AR-GE; dünyada en azından bir yönüyle benzeri olmayan özel tekniğin ortaya çıkması demektir. Sayısı fazla olan böyle AR-GE faaliyetlerinin toplamı,ülkemizi teknolojik santraller haline getirecektir. İşte bu teknolojik santraller Çin veHint tehdidine karşı bir Türk teknolojik seddi olacaktır.

“Antimikrobial Çorap”                                          KİMYA TEKNOLOJİLERİ , 2005 ,

Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

     ...Bakteri ,fungi ,virüsler,algler ve diğer mikroorganizmalar çevremizde daima mevcuttur. Bu mikroorganizmalar ekolojik sistemin gerekli bir parçasıdır. Azot devrinde ,endüstriyel proseslerde ,sağlıklı insan ve hayvan vücut fonksiyonlarında (sindirim,K vitamini sentezi ) mikroorganizmaları görmek mümkündür. Diğer yandan mikroorganizmalar son derece istenmeyen hastalık nedenlerine ,kokulara ve materyallerin(yün,pamuk vb. tekstil mamullerindeki çürüme) geniş oranda yıkımına neden olmaktadırlar. Mikroorganizmaların çoğalmaları için ;nem,besin ve sıcaklığa ihtiyaçları vardır. Bu üç olgu günlük hayatta kullandığımız tekstil ürünlerinde fazlaca bulunmaktadır. Mikroorganizmaların büyümesi için en iyi ortamlardan biri olan halılar buna iyi bir örnek olacaktır.

...İnsanların ve hayvanların (evcil)günlük hareketleriyle, yiyecek ve içeceklerin halıya dökülmesi ve küçük çocukların bıraktıkları artıkların etkisiyle bakteriler ve mantarlar halı üzerinde çoğalırlar. Ayrıca havada uçan mikroorganizmalar dışarıdan içeriye ısıtma ve soğutma sistemleri aracılığıyla taşınarak mikroplar halı üzerinde toplanır. Bu mikroorganizmalardan bazı türleri uygun ortam oluşuncaya kadar uzun zaman halı üzerinde spor oluşturarak yaşamını sürdürebilecek yeteneğe sahiptir

“Neden Antimikrobial Çorap?”                           TEKSTİL& TEKNİK ,Şubat /2006,s-170-178

Doliche Tekstil İşletme AR-GE Müdürü, 

Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

        Bu çalışmanın konusu insan oğlunun dünya ile temas kurduğu ve sağlığı açısından belkide en önemli parçası olan ayaklarının giysisi çoraplarla ilgilidir.Türk çorap üretim sektörü günümüzde Türkiye ekonomisine yıllık yaklaşık olarak 750 milyon dolar katma değer getiren bir büyüklüğe ulaşmıştır. bu rakam Türkiyenin genel ihracatı içerisinde 3 e karşılık gelmektedir. Sektör bu kapasite ile yaklaşık 65 bin kişiye istihdam sağlamaktadır.

...Çorap ihracatında dünya ikinciliği için yarış halinde olan bu sektörde başarılı olmak için yapılması gereken en önemli işlerden biri  teknolojiyi takip edip dünya standartlarında üretim yapmaktır. Antimikrobiyal çorap gibi yeni gelişen konularda söz sahibi olmak günün ve geleceğin anahtarının elde edilmesidir. Bu konuda yapılabilecek en önemli eylem araştırma geliştirmedir. Araştırma-geliştirme here zaman bir adım önde olmanın garantisidir. Bu bilincin yerleşmesi için üniveristeler,sektör kuruluşları ve kamu kurumlarının ilgili birimlerinden oluşturulacak ekipler acil eylem palnlaması yaparak sektöre yön vermelidir. Unutulmamalıdır ki bir toplumun gelişmişlik ölçüsü o toplumunürettiği patent sayısı ile ölçülür.

“Yün Boyamada Reaktif Boyarmaddeler”        TEKSTİL& TEKNİK, Mayıs/2006, 

Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

“Marka Şehirden Mucit Şehre”                                 DÜNYA GAZETESİ, 03/02/2006,s.17, 

Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

Doliche Tekstil İşletme AR-GE Müdürü, 

Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

...Buluş,patent ve pazarlanabilir ürün arasındaki farkın iyi anlaşılmış olması önemlidir. Buluş,yeni bir şey bulma işlemidir. Patent,sınırlı bir süre için buluşu yapan kimsenin haklarını koruyan bir güvence belgesidir. Buluş bir ürün değildir ve patent yalnız başına bir ürün üretmez. Pazarlanabilir bir şey üretmek için,buluş şeklinde yeni bir fikir geliştirilmeli ,üretime uygun bir şekle sokulmalı ve ürünün halk tarafından kabul edilebilir bir fiyata üretilebilmesi için uygun donatıma sahip olunmalıdır.

...Bir düşünün,her yıl gerek organize sanayi bölgesinden ve gerekse Küçük Sanayi Geliştirme Teşkilatından (KÜSGET)patent başvuruları olsa ve her yıl bu başvuru sayıları artsa ne olur?Marka oluşturma konusunda ödüller alan ve Avrupa birliğinin dikkatini ziyadesiyle çeken bu şehir işte"O" zaman marka şehir olabilir.

...Gazinatepin bugüne kadar aldığı yol ulaşacağı limanın çok da uzakta olmadığını gösteriyor.Yeter ki bu gemi sadece yelkenle yetinmesin,içindeki tüm dinamoları çalıştırabilsin.   

"AR-GE ve Gaziantep Sanayisi"                   DÜNYA GAZETESİ, 29/07/2005,s.17, 

Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

Doliche Tekstil İşletme AR-GE Müdürü

...Bir firmanın bilgi departmanı o firmanın AR-GE departmanıdır dersek abartmış olmayız.AR-GE terimi üç faaliyeti kapsamaktadır: Temel araştırma,uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme. 

...Başta ifade edildiği gibi AR-GEnin bazı evreleri vardır. İşte Gaziantep sanayisinde geleneksel bir AR-GE faaliyetini görmek mümkün ancak bu AR-GE faaliyetinin belli bir noktadan sonra sonuç vermediği görülmektedir. Tam anlamıyla yapılacak AR-GE kopyalama ile başlayan üretim sürecinde profesyonelliğe geçişin anahtarı olacaktır. Örneğin bir iplik boyahanesinde boyama proseslerini işletme şartlarına göre ayarlamak,bu uğraş için denemeler yapmak,değişik yöntemleri denemek aslında bir AR-GE faaliyetidir.  

...AR-GE yapısını oluşturmuş bir kurum gelişim süreci içerisinde en önemli günümüz değeri olan bilgininde sahibi olacaktır. Evet bu bilgi ile kopyalama basamağından kendi tekniğini üreten imalatçı oradan da kendi teknolojisini satabilen bir firma yapısına ulaşabilmek mümkündür. Bu aşamada tekniğini kendi üreten bir firmanın marka ve tanıtım çalışmalarında çok fazla zorlanacağını zannetmiyorum.

"Marka ve Doliche"                                                                                                                                  

DÜNYA GAZETESİ, 10/06/2005,s.17

Doliche Tekstil İşletme AR-GE Müdürü, 

Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

Dünyanın tarihi büyük şehirlerine baktığımız zaman o şehrin simgesi olan bir yapıyı muhakkak görürüz. Mesela Paris Eyfel Kulesi ile Roma Pizza Kulesi ile Londra o meşhur köprüsü ile anılır.Üç eski kıtanın gerdanı Anadolu nunincisi İstanbul ise camileri ile kendini tüm dünyaya tanıtır.

...M.Ö 300 yıllarında kurulmuş olan antik kent Doliche,Gaziantep in 10 km kuzeybatısında bulunmaktadır. Antik dönemde önemli ticaret yollarının yakınında bulunan şehir Mezopotamya,Suriye ve Pers krallıkları ,eski Yunanistan ve Roma uygarlıklarından etkilenmiştir.Şehrin erken dönemlerinden beri yakınındaki Dülük Baba Tepesinde bir kutsal merkez yer almaktadır.

...Dünyaca tanınmış Zeugma  antik kenti yanında,kutsal antik tapınağı ile de dünya dinler tarihi için önemli olan Doliche antik kenti,Gaziantepin her yönüyle (ticari,sanayi,kültürel,turizmvb.)tanıtılmasında önemli rol oynayacaktır. Belki de Dülükbaba Tepesindeki Jupiter Dolichenus kutsal alanındaki antik tapınak aslına uygun olarak restore edilip ayağa kaldırılsa Gazi şehrimizin daha da önemlisi ülkemizin önemli bir simgesi olacaktır. Berlindeki Zeus Tapınağı gibi.Kim bilir? 

“Milenyum Sanatkarlığı"                                                                                                                        DÜNYA GAZETESİ, 15/04/2005,s.17

Doliche Tekstil İşletme AR-GE Müdürü, 

Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

Tekstilin üç önemli alanı vardır. giysi ,ev tekstili ve teknik tekstil. Ancak Türkiye teknik tekstil konusunda maalesaf başarısızdır. Tekstil sektörünün önemli merkezlerinden olan Gaziantep de bu başarısızlıktan nasibini almıştır.Gaziantep de bulunan birçok firma kendi teknolojisini üretip bu teknolojiyi rahatça kullanabilme potansiyeline sahiptir.Bu potansiyel onlarca yıllık sanatkarlığın bir mirasıdır.Bu sanatkarlık artık yerini AR-GE faaliyeti yapabilen ve bu faaliyetler sonucu patent üretebilen bir milenyum sanatkarlığına bırakmalıdır.

...Araştırma-geliştirme her zaman bir adım önde olmanın garantisidir. Bu bilincin yerleşmesi için üniversiteler,sektör kuruluşları ve kamu kurumlarının ilgili birimlerinden oluşturulacak ekipler acil eylem planlaması yaparak sektöre yön vermelidir.Unutulmamalıdır ki bir ülkenin sahip olduğu patent ve patent başvuru sayısı yine o ülkenin gelişmişliğini gösteren en önemli veridir.

"Çorabın Serüveni"                   DÜNYA GAZETESİ, 29/09/2005,s.15

Doliche Tekstil İşletme Şefi

Çorap,yalnızca bir örtünme malzemesi olmayıp,insan sağlığı açısından da son derece önemli bir giysidir. Çorap insanın hayatı boyunca çok fazla tükettiği ve kullnadığı giyim eşyaları arasında ömrü en kısa olanıdır.Çorap tarihi incelendiğinde ilk çorabın M.Ö 500-600 yıllarına ait olduğu bilinmektedir. Altay dağları eteklerinde Pazirik mevkiinde yapılan kazılarda bulunan çorapların keçeden yapıldığı belirlenmiştir. İlk yazılı kaynaklarda ise Yunanlı şair Hesedios M.Ö 8.yüzyıl hayvan kılından örülmüş bir ayakakbı astarından söz etmiştir.

...Türk çorap üretim sektörünün 1985 yılındaki kapasitesi yaklaşık 127 milyon çift seviyelerinde bulunmakta iken,2001 yılında bu oran bir milyar iki yüz milyon çiftlik bir kapasiteye ulaşmıştır. 

 Tekstilin Geleceği

Tekstil üretimin de ve ticaretinde söz sahibi olan veya olmaya çalışan en önemli ülkelerin tekstil sanayilerinde , son yıllarda meydana gelen gelişmelerin değerlendirilmesinden sonra,tekstil sanayinin gelecekte sanayileşmiş ülkelerin  üretileceği açıktır.Keşke 1970’li başında bir ara söz konusu olduğu gibi,sanayileşmiş ülkeler,global bir iş bölümü ve işbirliği çerçevesinde,tekstil sanayini el emeğin ucuz ve bol olduğu ülkelere tamamen bıraksaydı.

    

    Bugün başta Pakistan,Hindistan ve Çin olmak üzere bir çok Asya ülkesi şartlarının bütün olumsuzluklarına rağmen hala ihracata yönelik tekstil sanayine büyük yatırımlar yapıyor,ümit bağlıyorlar ise inanınız ki aptallıklarından değil,çaresizliklerindendir, insan gibi yaşamak içindir.

 

     Sanayileşmiş ülkeler tekstil teknolojisinde sağladıkları büyük gelişmeler sayesinde,kendi tekstil tekrar avantajlı duruma getirmeyi başarmışlardır.Bu başarıyla övüne bilirler.Ama unutmamak gerekir ki ,yerküremiz telekomünikasyon ve ulaşımda meydana gelen gelişmelerle her geçen gün küçülmektedir.Bu küçülen dünyada zengin fakir farklılığı küçülmeyip büyüdüğü,bazı ülkeler hala yaşama,var olma savaşı vermek zorunda kaldığı sürece, tam bir huzur olmayacaktır.

 

 

Çorap örme makineleri

           Çorap örme makineleri silindirik şekildeki iğne yatağına sıralanmış iğnelerin yatakla birlikte dönerek, ayakları vasıtasıyla,yatak çevresinde sabitlenmiş kam sistemlerinin yollarından geçerek, yatakların alt kısmında kumaş  topu şeklinde sarılmaktadır.Dolayısıyla,makinenin çalışması esnasında,yatakla beraber iğneler döndükçe,tüp halinde dönmektedir.çift yataklı olanında ,silindirik iğne yatağına ilave olarak ,yatay konumda olan ve kapak iğnelerinin sıralandığı kapak iğne yatağı bulunmaktadır.çorap makine numaraları  çorap makinelerinde silindirik iğne yatağının çapı yada inçteki iğne sayısıyla ölçülür.bu iğne sayısıyla örgü yapısı ve sıklığı değişir.makinenin çalışma prensibi yatağın bir tur dönüşüyle silindirin çevresindeki kam sistemiyle ilmekler oluşmasısıdır.çorap örgüsü bu şekilde oluşur.tabi ki üretim faktörü makine hızı ve örgü sıklığına bağlıdır.

 

             Aynı makinelerden birim zamanda alınacak üretim  miktarı,örgü yapısına da bağlıdır.Örneğin iğne iptali çalışan örgülerde tüm iğnelerin çalışarak ilmek oluşturduğu veya ilmek askı kombinasyonlu yapılara göre daha az üretim elde edilir.
Company : Doliche Tekstil
End Date : 14.11.2020
URL : https://www.dolichetekstil.com/
Address : E-MAİL : info@dolichetekstil.com WHATSAPP : 0541 354 86 58 MERKEZ ADRES : Yazıcık Mah.Büyük Taş Sok.No:58/A
Telephone : 0 342 231 62 97 -0 541 354 86 58
Email Contact : turan27@yahoo.com
 

The following information has been self-reported by the entity to which it relates for the purpose of assignment of a unique identifier (CUI). The information has not been verified nor has the entity been authenticated, credentialed, verified, or investigated in any way.


Sitemizde kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içeriklerin telif hakları firmamıza aittir. Bu sitede yer alan içerikler, firmamızın izni olmadan basılı veya elektronik bir ortamda kesinlikle izinsiz olarak kullanılamaz ve çoğaltılamaz.
Bu sitede, Kolaymağaza™ Profesyonel E Ticaret Sistemi altyapısı kullanılmaktadır.